10-12 Years Female

Cricket Australia Under 18 National Championship

10-12 Years Girls State Championships

Date: Sunday 29th October to Wednesday 1st November 2017
Location: Harrup Park, Mackay
Age Eligibility: Girls must be 12 years and under on the 31st December in the year of competition unless otherwise stated.

 

Regional Trial Details

Region
Location
Dates
Contact
Capricornia Clinton Park – Gladstone Monday 28th August 2017 Jason Manttan – jmant37@eq.edu.au
North Western
Northern
Peninsula
Metropolitan West West Moreton Anglican College Wednesday 6th September 2017 Cath Sandurski – Mobile: 0437 020 876 – csandurski@stmc.qld.edu.au
South Coast
Darling Downs Toowoomba (Venue TBC) Monday 11th September 2017 Katherine Black – Our Lady of Southern Cross College – Phone: (07) 4672 4111
South West Chinchilla Monday 11th & Tuesday 12th September 2017 Craig Green
Wide Bay Bundaberg – Kendell Flats Sunday 10th – Tuesday 12th September 2017 TBC
Sunshine Coast Maroochydore Cricket Club Tuesday 22nd August 2017 Further details: https://sunshinesport.eq.edu.au/Regionalsport/Years10to12/Pages/Regional-team-trials-information.aspx
Metropolitan North Everton District Cricket Club Thursday 7th September 2017  Mark Carter – Wavell Heights SS – Mobile: 0400 992 657
Metropolitan East Henderson Park – MacGregor 21st August 2017 Alan Menzies – Birkdale SS – Mobile: 0427 137 209 – amenz1@eq.edu.au 

 

District Trials

Capricornia

 

District
Venue
Dates
Contact
Central Highlands Thursday 3rd August 2017 Tim Deffner – tdeff1@eq.edu.au
Port Curtis Thursday 10th August 2017 Tracey Hurst – thurs6@eq.edu.au
Rockhampton Wednesday 9th August 2017 Todd Wells – twells@rgs.qld.edu.au
Mackay Friday 18th August 2017 Tricia Agnew – tagne2@eq.edu.au

Click on links below to access nomination forms;

Capricornia Nomination Forms:

Port Curtis District Nomination Forms:

Rockhampton District Nomination Forms:

Rockhampton District SS Authority and Consent Form

Rockhampton District SS Student Details Form

Rockhampton District SS Principal Consent Form 2E

Mackay District Nomination Forms:

 

North-Western

District
Venue
Dates
Contact
Central West
Mid-West
Mount Isa
North West

Click on links below to access nomination forms;

North Western Nomination Forms:

North West Medical-Details-Form

North West Parental-Consent-Form

North West Student-Details-Form

Northern

District
Venue
Dates
Contact
Thuringowa
Townsville
Herbert River
Burdekin
Charters Towers
Whitsunday

Click on links below to access nomination forms;

Northern Nomination Forms:

Northern Consent Form

Northern Trials-Consent-Form

Northern Trials-Parent-Consent-Medical-Details-Form

 

Peninsula

District
Venue
Dates
Contact
Atherton
Barron River
Cairns Independent
Cairns
Innisfail
Douglas
Mareeba
Mulgrave
Tully

Click on links below to access nomination forms;

Peninsula Nomination Forms:

Peninsula Absentee-Exemption-Application-Form

Peninsula Project-Consent-Form

Peninsula Student-Medical-Details-Consent-Form

 

Metropolitan West

District
Venue
Dates
Contact
Sunnybank Monday 21st August 2017 (if required)

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan West Nomination Forms:

South Coast

District
Venue
Dates
Contact
Broadwater
Hinterland
Oceanic
Pacific Rim

Click on links below to access nomination forms;

South Coast Nomination Forms:

South Coast Permission-and-Details-Booklet (3)

 

Darling Downs

District
Venue
Dates
Contact
Bunya Thursday 16th March 2017 Katherine Black (Our Lady of Southern Cross College) – (07) 4672 4111
Granite Belt Greg Grant (The Summit State School) – (07) 4683 2333
Inner Downs Pittsworth Monday 21st August 2017 Jim Tiernan (Bunkers Hill State School) – (07) 4630 6290
Lockyer
Macintyre Redmond Park Cricket Club Wednesday 22nd March 2017 – 3:30pm Start Stan McDonnell (Goondiwindi State School) – (07) 4677 7333
Southern Downs Friday 25th August 2017 David Kruger (Warwick Central State School) – (07) 4660 4333
Toowoomba Wednesday 23rd August 2017

Click on links below to access nomination forms;

Darling Downs Nomination Forms: 

2017 Darling Downs School Sport Board Regional Trial Permission Form

Darling Downs Student Details Form

Darling Downs Student Medical Details Form

Darling Downs Student Parent Consent

Darling Downs Student Principal Consent Form

 

South West

District
Venue
Dates
Contact
 Balonne Bollon State School, Main Street, Bollon Tuesday 25th July 2017 (Times: 2 to 4pm) Mitchell Bennett
Charleville Charleville State High School Friday 25th August 2017 Katie Lewis (Charleville State School)
Roma Week 5 – Term 3 (7th to 11th August 2017) Mitch Mullen
Tara Chinchilla Friday 14th July 2017 TSSC PE Teacher

Click on links below to access nomination forms;

South West  Nomination Forms: 

 

Wide Bay

District
Venue
Dates
Contact
Bundaberg
Maryborough
Hervey Bay
North Burnett
South Burnett
Gympie

Click on links below to access nomination forms;

Wide Bay Nomination Forms: 

 

Sunshine Coast

District
Venue
Dates
Contact
Caboolture
Coastal
Independent
Nambour
Redcliffe

Click on links below to access nomination forms;

Sunshine Coast Nomination Forms: 

Sunshine Coast Application for Exemption from a regional trial v2017-01-19 (PDF)

Sunshine Coast-fsg-primary-nomination-pack

 

Metropolitan North

District
Venue
Dates
Contact
City All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
Bramble Bay All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
North All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
North Independent All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
North West All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
North West Independent All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor
Pine Rivers All MN 12 Girls Paper Nominations to MN Officer/Convenor

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan North Nomination Forms: 

Metro North QSS Consent Form

Metro North School Sport Board Regional Trial Permission Form 23-1-17

 

Metropolitan East

District
Venue
Dates
Contact
Bayside Monday 17th July 207 Glen Robinson – Bay View State School
Lytton Tuesday 8th August 2017 Michael Herman – Bulimba State School
Mt Gravatt Monday 24th & Tuesday 25th July 2017 Kerrie Donellan – Junction Park State School
Logan Wednesday 19th July 2017 Tom Irwin – John Paul College

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan East Nomination Forms: