15s Male

_DSC5213

Under 15 Male State Championships

State Championship: Sunday 26th to Thursday 30th November 2017
Location: Maroochydore/Caloundra (Sunshine Coast)
Age Eligibility: To be eligible to participate in this championship, boys must be 14 or under as at 31st August in the year of the championship.

 

Regional Trials

Region
Location
Dates
Contact
Capricornia Epic Sports Ground – Emerald Tuesday 5th September 2017 Adam Heath – aheat66@eq.edu.au
North Western
Northern
Peninsula
Metropolitan West West Moreton Anglican College 4th & 5th October 2017 Kevin Murray – St John’s Anglican College
South Coast The Southport School & Canterbury College 27th February 2017 (The Southport School) & 6th March 2017 (Canterbury College)
Darling Downs Toowoomba Grammar Friday 13th October 2017 Mark Creedon – Darling Heights SS – Phone: (07) 4636 8333
South West
Wide Bay Gympie Wednesday 16th February 2017 Noel Stitt – Mobile: 0413 180 272
Sunshine Coast Maroochydore Cricket Club Friday 8th – Friday 15th September 2017 Further details: https://sunshinesport.eq.edu.au/Regionalsport/Years13to19/Pages/Regionalteamtrialsinformation.aspx
Metropolitan North Everton District Cricket Club Tuesday 5th September 2017
Metropolitan East Churchie 1st Trial (10th September 2017) & Full Day Trial (6th October 2017 Lance Simpson – Mansfield SHS – Mobile: 0402 831 234 – Email: lsimp8@eq.edu.au

 

 

District Trials

Capricornia

District
Venue
Dates
Contact
Central Highlands Tuesday 1st August 2017 Troy Jenkins – tjenk17@eq.edu.au
Port Curtis Ashley Rabbitt – arabb4@eq.edu.au
Rockhampton Rockhampton Grammar School Tuesday 15th August 2017 Todd Wells – twells@rgs.qld.edu.au
Mackay Harrup Park, Mackay Monday 21st August 2017 Peter Smith

Click on links below to access nomination forms;

Capricornia Nomination Forms:

Port Curtis District Nomination Forms:

Rockhampton District Nomination Forms:

Rockhampton District SS Authority and Consent Form

Rockhampton District SS Student Details Form

Rockhampton District SS Principal Consent Form 2E

Mackay District Nomination Forms:

Mackay District School Sport 13-19 Years Selection Trial Process

Mackay District School Sport 13-19 Years Nomination Procedure

Mackay District School Sport 13-19 Years Capricornia Selection Trial Process

 

North Western

District
Venue
Dates
Contact
Central West
Mid-West
Mount Isa
North West

Click on links below to access nomination forms;

North Western Nomination Forms:

North West Medical-Details-Form

North West Parental-Consent-Form

North West Student-Details-Form

 

Northern District

District
Venue
Dates
Contact
Thuringowa
Townsville
Herbert River
Burdekin
Charters Towers
Whitsundays

Click on links below to access nomination forms;

Northern Nomination Forms:

Northern Consent Form

Northern Trials-Consent-Form

Northern Trials-Parent-Consent-Medical-Details-Form

 

Peninsula

District
Venue
Dates
Contact
Trinity Coast North
Trinity Coast South
Tablelands
Innisfail

Click on links below to access nomination forms;

Peninsula Nomination Forms:

Peninsula Absentee-Exemption-Application-Form

Peninsula Project-Consent-Form

Peninsula Student-Medical-Details-Consent-Form

 

Metropolitan West

District
Venue
Dates
Contact
Brisbane Independent St Thomas Moore College Wednesday 13th September 2017 Scott Stanford (St Thomas Moore College) – sstanford@stmc.qld.edu.au
Ipswich Independent Thursday 14th September 2017 SPCC
Ispwich Secondary Friday 1st September 2017 Nominations to Boonah State High School
Karawatha Nominations Only
Lockyer Nominations Only
West Brisbane Direct Nomination Friday 15th September 2017 Yeronga State High School
West Taylor Bridge Wednesday 2nd & Wednesday 9th August 2017 Dave Marriott – BBC

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan West Nomination Forms:

 

South Coast

District
Venue
Dates
Contact
Broadwater
Hinterland
Oceanic
Pacific Rim

Click on links below to access nomination forms;

South Coast Nomination Forms:

South Coast Permission-and-Details-Booklet (3)

 

Darling Downs

District
Venue
Dates
Contact
Bunya
Inner Downs District Oakey State High School Thursday 14th September 2017 Rowan Wingrave (Oakey State High School) – (07) 4691 4100
Southern Downs Warwick Tuesday 7th February 2017 Louis Reen (Clifton State High School) – (07) 4697 4777
Toowoomba District Thursday 7th September 2017 Greg Convery (Downlands College) – (07) 4690 9500

Click on links below to access nomination forms;

Darling Downs Nomination Forms: 

2017 Darling Downs School Sport Board Regional Trial Permission Form

Darling Downs Student Details Form

Darling Downs Student Medical Details Form

Darling Downs Student Parent Consent

Darling Downs Student Principal Consent Form

 

South West

District
Venue
Dates
Contact
Balonne
Charleville Charleville State High School Friday 25th August 2017 Leighton Webb/Brad Lines (Charleville State High School)
Roma

Click on links below to access nomination forms;

South West  Nomination Forms: 

 

Wide Bay

 

District
Venue
Dates
Contact
Bundaberg
Maryborough
Hervey Bay
North Burnett
South Burnett
Gympie

Click on links below to access nomination forms;

Wide Bay Nomination Forms: 

 

Sunshine Coast

District
Venue
Dates
Contact
Caboolture
Coastal
Independent
Nambour
Redcliffe

Click on links below to access nomination forms;

Sunshine Coast Nomination Forms: 

Sunshine Coast Application for Exemption from a regional trial v2017-01-19 (PDF)

Sunshine Coast-fsg-secondary-nomination-pack

 

Metropolitan North

District
Venue
Dates
Contact
Central All MN Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor
North Independent All MN Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor
North West Independent All MN Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor
North West All MN Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor
Pine Rivers Secondary All MN Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan North Nomination Forms: 

Metro North QSS Consent Form

Metro North School Sport Board Regional Trial Permission Form 23-1-17

 

Metropolitan East

District
Venue
Dates
Contact
All ME Boys Trials are by Paper Nomination to MN Office / Trials Convenor
Bayside Mitch Siebenhausen – Cleveland State High School
Composite Wayne Stewart – Churchie
Logan Rowan Johnson – Mansfield State High School
South Brendan Growden – Marsden State High School

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan East Nomination Forms: