Rookie Programs

Cricket Australia U18 Female Championships

The Cricket Australia and Queensland Rookie Programs provide ongoing learning opportunities for selected players.

Cricket Australia Rookie Program

A national program providing opportunities to between fifty and one hundred Australian cricketers. Every year five to ten Queensland cricketers are exposed to coaching and mentoring from Australian and Queensland high performance staff delivered through the National Cricket Centre.

Queensland Rookie Program

A state wide program designed to extend and stretch the skill development of players. Annually, in excess of one hundred male and female are selected for programs delivered from Metropolitan, North Queensland and South Queensland facilities. Athletes are selected by locally based Queensland Cricket Talent and Coach Development Officers and will have access to individual coaching and mentoring. The program works in collaboration with past players and regional coaching directors to ensure players have access to programs at a local level.

Queensland Cricket Male Metropolitan Silver Rookie Squad
1. Remy Holdsworth BEARS
2. Jed Wilson BEARS
3. Mitch Pascoe BN
4. Nick McGill BN
5. Will Prestwidge BN
6. Will Sanders BN
7. Hugo Burdon GC
8. Matthew Watson SC
9. Tom Lunt SC
10. Josh Creevey SEQ
11. Mitch Neuendorf SEQ
12. Will Trigar SEQ
13. Ryan Walker BN
14. Jet Liebke BN
15. Jackson Sinfield GC
16. Max Carylon MSW
17. Nick McPhee BN
18. Jordan Penquitt MSW
19. Sebastion Rodwell MSW
20. Sean Seaward MSW
21. Sam Hatherell BEARS
22. Joe Rangiah BEARS
23. Joshua Schaumberg BEARS
24. Riley Sela MSW
25. Paul Van Der Merwe GC
26. Vidur Sehgal BN
Queensland Cricket Male South Queensland Silver Rookie Squad
1. Harrison Spanner DD
2. Harrison Weir DD
3. Sam Neale DD
4. Jack Thompson WB
5. Jack Hocart GC
6. Joshua Day GC
7. James Guy GC
8. Jake Richter DD
9. Isaac Glew SC
10. Cody Pyne SC
11. Ben Potter SC
12. Luke Smalley SC
13. Alex Newton WB
14. Laird McKay WB
15. Justin Bunker WB
16. Matt Manley GC
17. Noah Percy SEQ
18. Oliver Schmidt SEQ
19. Connor Brown GC
20. Reece Willmett DD
21. Dan Brown DD
22. Matt Jackson WB
23. Cody Durante GC
24. Billy Greber SC
Queensland Cricket Male North Queensland Silver Rookie Squad
1. Riley Connor CQ
2. D’Arcy Hagan CQ
3. D’Arcy Hagan CQ
4. Leighton Millburn CQ
5. Ben Pole CQ
6. Harrison Rideout CQ
7 Zane Robertson CQ
8. Lachlan Jenkinson
9. Jack Harris CQ
10. Nick Carroll MKY
11. Kepler Bourke MKY
12. Mitchell Doolan MKY
13. Harry Gardener FNQ
14. Chris Adams FNQ
15. Lachlan Jess FNQ
16. Daniel Davidson FNQ
17. Tom West FNQ
18. Stirling McAvoy FNQ
19. William Kenny FNQ
20. Daniel Conn NQ
21. Brendan Haylett NQ
22. Dylan Debenham NQ
23. Max Newman NQ
24. Oliver Dickinson NQ
25. Tom Watts NQ
26. Josh Ward NQ
Queensland Cricket Female Metropolitan Silver Rookie Squad
1. Charli Knott – Valley
2. Hiruni Don – Wellington Point
3. Georgia Sandford – Wellington Point
4. Georgia Doyle – Wellington Point
5. Clodagh Ryall – Ipswich
6. Kirsten Davey – Brisbane North
7. Georgia Maynard – Ipswich
8. Kate McDonald – Wests
9. Sarah Grove – Canterbury College
10. Sam Morgan – Wests
11. Jess Bradley – Valley
12. Isobel Hartog – Wests
13. Neve Lynch – Valley
14. Annie Wikman – Wests
15. Sarah Lockhart – Sandgate Redcliffe
16. Lilly Mills – Sandgate Redcliffe
17. Gillian Chalmers – Wests
18. Josie Dooley – Wests
19. Tara Wheeler – Gold Coast
20. Laine Sunderland – Valley
21. Lily Awyzio – Brisbane Girls Grammar
22. Shelby McQuilty – Gold Coast
23. Zeldine Barnard – Sandgate Redcliffe
24. Ashleigh Sims – Wests
Queensland Cricket Female South Queensland Silver Rookie Squad
1. Gina Bidgood – Darling Downs
2. Ellie Johnston – Darling Downs
3. Ruth Johnston – Darling Downs
4. Meg Mettam – Darling Downs
5. Taylah Kidman – Wide Bay
6. Ruby Blunn – Met West
7. Emily Clark – Darling Downs
8. Tatum Stewart – Darling Downs
9. Chloe Murphy – Darling Downs
10. Charlotte Briggs – Sunshine Coast
11. Kate Ferling – Wide Bay
12. Courtney Sippel – Wide Bay
13. Renee Irvine – Wide Bay
14. Kathryn Kidman – Wide Bay
15. Julia Brown – Sunshine Coast
16. Carly Fuller – Gold Coast
17. Lucinda Jensen – Darling Downs
18. Lily Maw – Darling Downs
19. Eliza Kelly – Darling Downs
20. Maggie Murphy – Darling Downs
21. Jessica Carroll – Darling Downs
22. Sarah Flynn – Darling Downs
23. Ella Whish – Darling Downs
24. Ella Wyvill – Wide Bay
25. Emily Charman – Sunshine Coast
26. Imogen Fisk-Walsh – Darling Downs