10-12 Years Male

_DSC5470

 

 

 

 

 

10-12 Years Male State Championships

Dates: 5th to 9th November 2017
Location: Brisbane Grammar Northgate Fields, Nudgee Road.
Age Eligibility: Boys must be 12 years and under on the 31st December in the year of competition unless otherwise stated.

 

Regional Trial Details

Region
Location
Dates
Contact
Capricornia Clinton Park, Gladstone Sunday 3rd to Tuesday 5th September 2017 Jason Manttan – jmant37@eq.edu.au
North Western
Northern
Peninsula
Metropolitan West West Moreton Anglican College Tuesday 4th & Wednesday 5th September 2017 Damian Johnson (Ironside State School)
South Coast The Southport School & Everdell Park 30th August 2017 (The Southport School) & 31st August 2017 (Everdell Park)
Darling Downs Country Trials (Stanthorpe) & DD Trials (Toowoomba – venue TBC) Friday 1st September 2017 (Country Trials) & 10th & 11th September 2017 (DD Trials) Chris Tait (Glenvale State School) – Phone: (07) 4659 2111
South West  Chinchilla Sunday 10th & Monday 11th September 2017 Craig Green
Wide Bay Bundaberg – Kendell Flats Sunday 10th – Tuesday 12th September 2017 Noel Stitt – Mobile: 0413 180 272
Sunshine Coast TBC Wednesday 13th – Thursday 14th September 2017
Further details: https://sunshinesport.eq.edu.au/Regionalsport/Years10to12/Pages/Regional-team-trials-information.aspx
Metropolitan North Everton District Cricket Club Wednesday 5th & Thursday 6th September 2017
Metropolitan East Muddies Cricket Club Tuesday 4th & Wednesday 5th September 2017 Cameron McAndrew – Mobile: 0458 298 685 – cmcan10@eq.edu.au 

 

District Trials

Capricornia

District
Venue
Dates
Contact
Central Highlands Thursday 3rd August 2017 Tim Deffner – tdeff1@eq.edu.au
Port Curtis  Calliope – TBC Thursday 10th August 2017 Andrew Shonhan – ashon3@eq.edu.au
Rockhampton Wednesday 9th August 2017 Murray Harch – mharc4@eq.edu.au
Mackay Friday 18th August 2017 Tim Campbell – tcamp102@eq.edu.au

Click on links below to access nomination forms;

Capricornia Nomination Forms:

Port Curtis District Nomination Forms:

Rockhampton District Nomination Forms:

Rockhampton District SS Authority and Consent Form

Rockhampton District SS Student Details Form

Rockhampton District SS Principal Consent Form 2E

Mackay District Nomination Forms:

 

North-Western

District
Venue
Dates
Contact
Central West
Mid-West
Mount Isa
North West

Click on links below to access nomination forms;

North Western Nomination Forms:

North West Medical-Details-Form

North West Parental-Consent-Form

North West Student-Details-Form

 

Northern

District
Venue
Dates
Contact
Thuringowa
Townsville
Herbert River
Burdekin
Charters Towers
Whitsunday

Click on links below to access nomination forms;

Northern Nomination Forms:

Northern Consent Form

Northern Trials-Consent-Form

Northern Trials-Parent-Consent-Medical-Details-Form

 

Peninsula

District
Venue
Dates
Contact
Atherton
Barron River
Cairns Independent
Cairns
Innisfail
Douglas
Mareeba
Mulgrave
Tully

Click on links below to access nomination forms;

Peninsula Nomination Forms:

Peninsula Absentee-Exemption-Application-Form

Peninsula Project-Consent-Form

Peninsula Student-Medical-Details-Consent-Form

 

Metropolitan West

District
Venue
Dates
Contact
Central Monday 31st July 2017 James Patmore (The Springfield Anglican College) – jpatmore@tsac.qld.edu.au – (07) 3818 5777
Fassifern Boonah Cricket Grounds Wednesday 30th August 2017 Charlie M (Kalbar State School) & Aaron Lutter (Boonah State School) – (07) 5469 9333
Greenbank Thursday 17th August 2017 Billy Vine – wvine4@eq.edu.au
Inala Wednesday 30th August 2017
Sunnybank Tuesday 22nd & Thursday 24th August 2017

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan West Nomination Forms:

 

South Coast

District
Venue
Dates
Contact
Broadwater The Southport School, Wincherster St, Southport Wednesday 9th August 2017
Hinterland The Southport School, Wincherster St, Southport Wednesday 9th August 2017
Oceanic Broadbeach Robina CC, Dunlop Crt, Mermaid Waters Thursday 20th & Thursday 27th July 2017
Pacific Rim Canterbury College, 182 Old Logan Village Rd, Waterford Tuesday 8th & Wednesday 9th August 2017

Click on links below to access nomination forms;

South Coast Nomination Forms:

South Coast Permission-and-Details-Booklet (3)

 

Darling Downs

District
Venue
Dates
Contact
Bunya Thursday 16th March 2017 Tim Lincoln (Our Lady of Southern Cross College) – (07) 4672 4111 & Cameron Miers (Dalby State High School) – (07) 4669 0900
Granite Belt Greg Grant (The Summit State School) – (07) 4683 2333
Inner Downs Jim Tiernan (Bunkers Hill State School) – (07) 4630 6290
Lockyer
Macintyre Redmond Park Cricket Oval Wednesday 22nd March 2017 – 3:30pm Start Stan McDonnell (Goondiwindi State School) – (07) 4677 7333
Southern Downs Monday 21st & Tuesday 22nd August 2017 David Kruger (Warwick Central State School) – (07) 4660 4333
Toowoomba Mark Creedon (Darling Heights State School) – (07) 4636 8333 & Chris Tait (Glenvale State School) – (07) 4659 2111)

Click on links below to access nomination forms;

Darling Downs Nomination Forms: 

2017 Darling Downs School Sport Board Regional Trial Permission Form

Darling Downs Student Details Form

Darling Downs Student Medical Details Form

Darling Downs Student Parent Consent

Darling Downs Student Principal Consent Form

 

South West

District
Venue
Dates
Contact
Balonne Bollon State School, Main Street, Bollon Tuesday 25th July 2017 (Times: 2 to 4pm) Mitchell Bennett
Charleville Charleville State High School Friday 25th August 2017 Katie Lewis (Charleville State School)
Roma Week 5 – Term 3 (7th – 11th August 2017 Mitch Mullen
Tara Chinchilla Friday 14th July 2017 TSSC PE Teacher

Click on links below to access nomination forms;

South West  Nomination Forms: 

 

Wide Bay

District
Venue
Dates
Contact
Bundaberg
Maryborough
Hervey Bay
North Burnett
South Burnett
Gympie

Click on links below to access nomination forms;

Wide Bay Nomination Forms: 

 

Sunshine Coast

District
Venue
Dates
Contact
Caboolture
Coastal
Independent
Nambour
Redcliffe

Click on links below to access nomination forms;

Sunshine Coast Nomination Forms: 

Sunshine Coast Application for Exemption from a regional trial v2017-01-19 (PDF)

Sunshine Coast-fsg-primary-nomination-pack

 

Metropolitan North

District
Venue
Dates
Contact
City 18th August 2017  Sam Sutton – District Sports Officer – cdsport@nundahss.eq.edu.au
Bramble Bay 10th or 17th August 2017  Carol Fitzmaurice – Norris Road SS – (07) 3261 0777
North Everton Districts Cricket Club Thursday 17th August 2017
North Independent
North West Ferny Falcons Cricket Club 7th August 2017  Sam Sutton – admin@mwdsport.eq.edu.au
North West Independent
Pine Rivers The Lakes College Thursday 3rd August 2017

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan North Nomination Forms: 

Metro North QSS Consent Form

Metro North School Sport Board Regional Trial Permission Form 23-1-17

 

Metropolitan East

District
Venue
Dates
Contact
Bayside Tuesday 8th August 2017 Neville Gooding – Bay View State School
Lytton Tuesday 22nd August 2017 Michael Herman – Bulimba State School
Mt Gravatt Monday 31st July, Tuesday 1st & Wednesday 2nd August 2017 Dean Le Petit – Citipointe Christian College
Logan Wednesday 26th July 2017 Tom Irwin – John Paul College

Click on links below to access nomination forms;

Metropolitan East Nomination Forms: