Cricket network logo
Queensland Bulls Logo Queensland Fire Logo Brisbane Heat Logo

Youth Teams

Queensland Cricket's elite pathway teams.

Queensland Cricket's elite youth teams provide a platform for the state's talented young cricketers to perform and develop their skills in a high performance environment.

For young men, the pathway includes the Emerging Players Squad (EPS) for players aged 13-15, and the State Under 17 and Under 19 programs. For young women, the pathway leads to Under 15 and Under 18 national titles.

Through these key development years Queensland's most promising young players receive the very best of coaching and guidance before graduating to the even more competitive world of Open cricket, which starts at grade level and incorporates such stages as the Queensland Academy of Sport and Second XI matches.

The likes of Shane Watson, Andrew Symonds, Chris Lynn, James Hopes and Nathan Hauritz have progressed through each level of the pathway in Queensland and gone on to represent Australia at Test or one-day international level. And many others have enjoyed the fruits of the program on route to a long and fruitful career with the Queensland Bulls and Fire.

 

FEMALE:

2017-18 Queensland Under 15 Squad
NAME CLUB
1. Ruby Blunn University of Queensland CC
2. Julia Cavanough Sandgate-Redcliffe DCC
3. Kira Holmes Ipswich-Logan CC/Toowoomba
4. Ellie Johnston Ipswich-Logan CC/Toowoomba
5. Ruth Johnston Ipswich-Logan CC/Toowoomba
6. Charli Knott Valley DCC
7. Caitlin Mair Sandgate-Redcliffe DCC
8. Meg Mettam Ipswich-Logan CC/Toowoomba
9. Chloe Murphy Ipswich-Logan CC/Toowoomba
10.Olivia Roche Sandgate-Redcliffe DCC
11. Brooke Sheridan Gladstone
12. Ruby Strange Gladstone
13. Georgia Voll Ipswich-Logan CC/Toowoomba
Coach Andy Richards
Assistant Coach Jude Coleman
Physio Robyn Harvey
Nutrition Steffani Ford


2017-18 Queensland Under 18 Squad
NAME CLUB
1. Courtney Sippel Murgon DCC/Western Suburbs DCC
2. Kate McDonald Redlands CC
3. Josie Dooley (c) (wk) Western Suburbs DCC
4. Lily Mills Sandgate-Redcliffe DCC
5. Renee Irvine Murgon DCC
6. Carly Fuller Western Suburbs DCC
7. Maggie Murphy Toowoomba/Western Suburbs DCC
8. Lily Awyzio Western Suburbs DCC
9. Neve Lynch Valley DCC
10.Ruth Johnston Toowoomba/Ipswich-Logan CC
11. Ash Sims Western Suburbs DCC
12. Kirsten Davey Sandgate-Redcliffe DCC
13. Emily Vallance Sunshine Coast CC
14. Annie Wikman Western Suburbs DCC
15. Stacey Rockliff Townsville
16. Georgia Voll Toowoomba/Ipswich-Logan CC
Coach Andy Richards
Assistant Coach Mel Knack
Physio Robyn Harvey

 

MALE:

2017-18 Queensland Under 17 Squad
NAME CLUB
1. Hugo Burdon Gold Coast CC
2. Max Clayton University of QLD CC
3. Max Conder Gold Coast CC
4. Jack Cooper  Gold Coast CC
5. Zac Hayes Gold Coast CC
6. Brendan Haylett  Townsville
7. Will Kenny (wk)  Wynnum-Manly DCC/Innisfail
8. Will Kettleton Northern Suburbs DCC
9. Tom Nicholson  Northern Suburbs DCC
10. Tom Olsen  Sunshine Coast CC
11. Will Sanders  University of QLD CC
12. James Ward  Western Suburbs DCC
13. Matthew Willans  University of QLD CC
Coach  John Davison
Assistant Coach  Matthew Gale
Physio  Jerry Cassell

 

2017-18 Queensland Under 19 Squad
NAME CLUB
1. Nathan McSweeney (c) Northern Suburbs DCC
2. Xavier Bartlett Gold Coast CC
3. Max Bryant Gold Coast CC
4. Mitch Connolly Northern Suburbs DCC
5. Blake Edwards Western Suburbs DCC
6. Zach Honeybrook Toombul DCC
7. Angus Lovell Sunshine Coast CC
8. Harry Macoun Ipswich-Logan DCC
9. Ben Maynard Ipswich-Logan DCC
10. Lachlan Prince Ipswich-Logan DCC/Toowoomba
11. Isaiah Snell Northern Suburbs DCC
12. Donal Whyte Valley DCC
13. Harry Wood Ipswich-Logan DCC
Coach Andy Bichel
Assistant Coach Brendan Creevey
Physio Jerry Cassell