The 2018 Queensland Cricket Rookie Academy squads have been released, with more than 100 young male and female cricketers represented in the six squads chosen.

This is a State-wide program designed to extend and stretch the skill development of players aged between 12-17 through programs delivered from Metropolitan, North Queensland and South Queensland facilities.

Athletes are selected by locally based Queensland Cricket Talent and Coach Development Officers and will have access to individual coaching and mentoring. The program works in collaboration with past players and regional coaching directors to ensure players have access to programs at a local level.

The Academy Program is an official part of the Queensland Cricket Pathway, which is fully funded by Queensland Cricket. The academy aims to extend and stretch the development of players in a holistic approach. The program includes skills, game awareness, psychology, strength and conditioning, nutrition, preparation, load monitoring, goal setting and self-evaluations.

BRISBANE Academy

Ethan Bartley     Northern Suburbs DCC/Brisbane North

Reuben Burger  Wynnum-Manly DCC/BEARS

Luke Davies        Redlands DCC/BEARS

Jacob Dunne      Cleveland Thornlands Junior CC/Redlands DCC/BEARS

Nicholas Glass   Toombul DCC/Brisbane North

Luke Hatherell   Holland Park Junior CC/Wynnum-Manly DCC/BEARS

Brayden Laffan  Holland Park Junior CC/Redlands DCC/BEARS

Matthew Lockhart           Wilston Norths Junior CC/Brisbane North

Jack Manly          Wilston Norths Junior CC/Northern Suburbs DCC/Brisbane North

Keegan McClean              Cleveland Thornlands Junior CC/Redlands DCC/BEARS

Robbie Sanders Wilston Norths Junior CC/University of QLD CC/Brisbane North

Hugh Weibgen  Valley DCC/Brisbane North

Holly Barr            Wynnum-Manly DCC/Brisbane North

Summer-Rose Briskey    Wynnum-Manly DCC/Brisbane North

Julia Cavanough Everton Districts Junior CC/Sandgate-Redcliffe/Brisbane North

Sierra Jeh            Valley DCC/Brisbane North

Gabby Lockwood             Wynnum-Manly DCC/BEARS

Meg Mettam     St Margaret’s Girls Anglican School

 

METRO WEST DOWNS Academy

Sam Anderson  Metropolitan Easts CC/ Darling Downs-SWQ

Lachlan Cumming            Park Ridge CC/Metro South West

Paul Draheim     Metropolitan Easts CC/Darling Downs-SWQ

Noah Emmerson              Mulgowie CC/Darling Downs-SWQ

Lochie Josefski  Souths JCC/Metro South West

Jacob Kumaru    Kenmore CC/Metro South West

Oliver Lunt          Souths JCC/Metro South West

Harry Meiklejohn             Metropolitan Easts CC/Darling Downs-SWQ

Jem Ryan             Metropolitan Easts CC/Darling Downs-SWQ

Thomas Sippel   Metropolitan Easts CC/Darling Downs-SWQ

Harrison Tzannes             Metropolitan Easts CC/Darling Downs-SWQ

Ali Zaidi University of QLD CC/Metro South West

Lucinda Bourke Warwick/Darling Downs-SWQ

Abbie Curness   Souths CC/Metro South West

Eliza Goffage     Western Suburbs DCC/Metro South West

Macy Hauser      Wolston Park CC/Metro South West

Rachael Lewis    Toowoomba Cl/Darling Downs-SWQ

Bridget Peden   Toowoomba Cl/Darling Downs-SWQ

 

SOUTHERN Academy

Justin Faber        Coomera Hope Island CC/Gold Coast

Tom Gossett      Runaway Bay CC/Gold Coast

Ashton Gumm   Southport Labrador CC/Gold Coast

Aadit Kelovkar   Runaway Bay CC/Gold Coast

Bayley Latter      Palm Beach Currumbin CC/Gold Coast

Patrick Schmidt Marburg Mt Cosby CC/SEQ

Bailey Sewell      Palm Beach Currumbin CC/Gold Coast

Isaac Shea           Mudgeeraba Nerang DCC/Gold Coast

Stirling Smith     Runaway Bay CC/Gold Coast

Cameron Steinhardt       Springwood Suns CC/SEQ

Steven Timms    Coomera Hope Island CC/Gold Coast

Lachlan Walker Wynnum-Manly DCC/SEQ

Hailey Hall           Brothers Ipswich CC/SEQ

Rory Jones          Wynnum-Manly DCC/SEQ

Charli Muller      Gold Coast

Holly Smith         Gold Coast DCC/Gold Coast

Emma Taylor      Burleigh CC/Gold Coast

Sarah Walker     Springwood Suns CC/SEQ

 

SUNSHINE BAY Academy

Ben Baker            Maroochydore CC/Sunshine Coast

Tom Cain             Matthew Flinders CC/Sunshine Coast

Chas Copas         Maryborough CC/Wide Bay

Jack Geldard      Bushrangers CC/Wide Bay

Harry Jones        Maryborough CC/Wide Bay

Cooper Lea         Tewantin-Noosa CC/Sunshine Coast

Grady Mackay   Maryborough CC/Wide Bay

Van McNeilly      Glasshouse CC/Sunshine Coast

Brodie Murphy Maroochydore CC/Sunshine Coast

Locke Robinson Sunshine Coast Grammar/Sunshine Coast

Jacob Trace         Caloundra CC/Sunshine Coast

Ryan Wilcox        Maryborough CC/Wide Bay

Charlotte Lutz    Sunshine Coast Grammar/Sunshine Coast

Kartika Sims        Sunshine Coast Grammar/Wide Bay

Tara Staines       Brothers CC/Wide Bay

Taylor Stumer    YMCA Juniors/Wide Bay

Zoe Valencic       Sunshine Coast Grammar/Sunshine Coast

Mikayla Wrigley Sunshine Coast Grammar/Sunshine Coast

 

CENTRAL Academy

Will Barwick       Frenchville CC/Rockhampton

Jack Connor        Rockhampton Grammar School/Rockhampton

Jackson Dingle   Brothers CC/Rockhampton

Hayden Evetts   Pioneer Valley CC/Mackay

Jackson Evetts   Walkerston CC/Mackay

Harrison Holmes               Souths CC/Mackay

Zane Newton     Norths CC/Mackay

Ben Nosworthy Souths CC/Mackay

Matt Tomerini   Brothers CC/Mackay

Josh Welsh          Capricorn Coast CC/Rockhampton

Ryan Welsh        Capricorn Coast CC/Rockhampton

Matt Van Bael    Rockhampton Grammar School/Rockhampton

Ella Anderson    Souths CC/Mackay

Meghan McCartney        Brothers CC/Mackay

Brooke Sheridan               Boyne Island Tannum Sands CC/Gladstone

Keyra Smith        Souths CC/Mackay

Ruby Strange     Boyne Island Tannum Sands CC/Gladstone

Ryleigh Wotherspoon    Pioneer Valley CC/Mackay

 

NORTHERN Academy

Finn Churchward              Rovers CC/Cricket Far North

Tasman Eaton    United CC/Cricket Far North

Shahzaib Farhan               Wanderers CC/North QLD

Padraig Glasheen             Norths CC/North QLD

Shaun Henrich   Mulgrave CC/Cricket Far North

Adam Hobbs      Wests CC/Herbert River/North QLD

Luke Howard      Atherton CC/Cricket Far North

Jacob Mahar      United CC/Cricket Far North

Luke Maugeri     Wests CC/North QLD

Mark Moran       Wests CC/North QLD

Christo Van Vurren          Mission Beach CC/Cricket Far North

Ben Walker         Suburban Park CC/North QLD

Grace Abdy         Wests CC/Cloncurry/North QLD

Sianna Ginger    Norths CC/North QLD

Amy Hunter        Atherton CC/Cricket Far North

Jorja Larsen        Suburban Park CC/North QLD

Jesleen Patel      Norths CC/Cricket Far North

Heidi Schneider Mulgrave CC/Cricket Far North